6 tipov na zero waste

FoodCycler alternatíva na kompostovanie

Tiež ste sa niekedy zamýšľali nad tým, ako môžete zachrániť svet? Ako spraviť z našej Zeme lepšie miesto pre život a ako k tomu môžete prispieť vy sami? Celkom jednoducho. Začať od seba v malom.

Hovorí sa, že ak chceš zmeniť svet, začni od seba. Nedá sa s tým nesúhlasiť. Poučiek na lepší život už bolo vymyslených toľko, že sa nedajú ani spočítať. Dá sa však žiť podľa návodu niekoho iného? Môžete sa nechať inšpirovať krokmi, ktoré môžete začať robiť už dnes a nebude vás to stáť ani cent. Nebojte sa, žiaden návod na život to nie je.

Ako na to

1. Vytrieďte staré oblečenie

Pozrite sa do svojho šatníka a prekontrolujte jeho obsah. Určite nájdete kúsky, ktoré ste nemali oblečené minimálne rok. Tie vyraďte a dajte na charitu. Dôležitý point je, že nenakupujte ďalšie. Nechajte si také, ktoré vám budú slúžiť dlhší čas a dajú sa dobre kombinovať s inými doplnkami a aj topánkami. Ak už neviete odolať módnym trendom, podporte domácu produkciu. Máme množstvo šikovných dizajnérov, ktorí sa pobijú o to, aby ste si nadčasové sako alebo sukňu dali ušiť priamo u nich v dielni.

2. Zredukujte plastové fľaše

Slovensko má jednu obrovskú výhodu a tou je množstvo kvalitnej pitnej vody. Prírodné bohatstvo sa počíta medzi to najcennejšie, a preto ho využite. Otvorte kohútik a napite sa. Voda je čistá, priezračná a bezpečná. Skutočne nepotrebujete piť každý deň minerálku a kupovať ju v plastových obaloch. Striedajte si ju s čajmi, čerstvými šťavami a vodou z kohútika.

3. Začnite sa stravovať viac doma

Reštaurácie od výmyslu sveta ponúkajú okrem gastronomického zážitku aj komfort bez prípravy. Avšak aj tie produkujú enormný odpad, ktorý môžete redukovať aj vy sami. Napríklad tým, že si začnete viac variť doma a reštauráciu využijete iba v ojedinelých prípadoch. Jednak viete, čo si navaríte, z akých surovín a akého pôvodu a takisto šetríte životné prostredie tým, že neplytváte zdrojmi.

4. Vyhnite sa jednorazovkám

Dnes už viete všetko zabaliť do ochrannej fólie a kúpiť v jednorazových obaloch. Je to však určite zakaždým nutné? Vyberajte si produkty, ktoré sa dajú použiť viac krát. Na trhu sa už nachádzajú mnohé služby či produkty, ktoré sa dajú použiť opakovane. Dajú sa nielen použiť jedenkrát a vyhodiť, ale opätovne dopĺňať. Či už sú to pracie prášky, mydlá alebo šampóny. Môžete začať drogériou a potom potravinami, možno si zajtra už nekúpite balenú uhorku alebo balený chlieb. Alebo si rozmyslíte, či si kúpite šampón v plastovej nádobe alebo tuhý bez obalu. Možností je nekonečno.

5. Trieďte

Separácia odpadu je asi prvé, čo vidno takmer všade. Ak aj nemáte vlastné nádoby na triedený odpad, váš sused istotne má. Alebo ak bývate v paneláku a váš bytový dom nemá pridelené kontajnery, susedný blok asi má. Zbierajte plasty a potom ich tam dvakrát do týždňa odneste. A možno si časom poviete, že sa vám to nechce robiť a prestanete kupovať plasty 😊

6. Začnite kompostovať a recyklovať

Ak máte záhradku alebo predzáhradku, začať kompostovať je veľmi jednoduché. Čo však, keď nemáte to šťastie a bývate v byte? Aj vás odrádza predstava zápachu, keď prebieha kompostovanie alebo dážďoviek, keď nestíhajú všetko zjesť? Čo s organickým odpadom, ako sa ho zbaviť?  Dnes už môžete takýto odpad jednoducho zrecyklovať. Ako je to možné, ako sa dá potravinový odpad zrecyklovať? Riešenie prináša FoodCycler. Toto zariadenie pomôže všetkým, ktorí chcú rýchlo a efektívne zlikvidovať svoj odpad a túžia po čistej a hygienickej domácnosti.

Vidíte, že žiť sa dá kvalitnejšie aj bez dramatických zmien. Úplne stačí, ak sa obzriete okolo seba, čo všetko vás obklopuje. A možno si nájdete svoj spôsob, ako ten váš vlastný svet o niečo zlepšíte. Veľa lepších malých svetov bude potom tvoriť jeden veľký spoločný.

Pridaj komentár