IBM znižuje svoj odpad s FoodCyclerom. Inšpirujte sa

FoodCycler v IBM s Veronikou

Na to, aby sme dosiahli zníženie skládkovania a záchranu nášho životného prostredia potrebujeme spolupracovať. Ak prispeje každý z nás svojím dielom, dokážeme odpad spolu zastaviť a skládky prestanú existovať. Odpad však tvoríme nie iba doma, ale aj v kanceláriách. Preto je úžasné, keď sa k znižovaniu odpadu pridajú veľké aj malé firmy.

Sme hrdí, že spoločnosť IBM, ktorá je vzorom v zodpovednom podnikaní a dlhodobej udržateľnosti, umožnila svojim zamestnancom z jedného zo svojich oddelení vyskúšať FoodCycler. 🙂

Prečítajte si, čo všetko robia pre znižovanie odpadu a ako im FoodCycler pomohol vyriešiť odpad v kuchynke pre zamestnancov.

Čo pre IBM znamená dlhodobá udržateľnosť a zero waste?

IBM má na globálnej úrovni veľa projektov, iniciatív a aktivít, ktoré smerujú k udržateľnosti. Tiež má silný focus na corporate social responsibility a aktivity s tým súvisiace. Pokiaľ ide o problematiku odpadov v IBM kanceláriách, venuje sa jej hlavne oddelenie nazvané Global Real Estate, alebo Environmental Affairs, záleží od krajiny, kde sa IBM nachádza.

V IBM na Slovensku sme chceli level napríklad správneho triedenia odpadu posunúť ešte vyššie a za cieľ sme si dali okrem iného aj minimalizovanie odpadov v našich kanceláriách. A tak vznikla koncom roku 2018 naša dobrovoľnícka iniciatíva lesswaste@IBM.

Zero waste je niečo, čo považujeme za veľkú inšpiráciu. Uvedomujeme si však, že je to veľmi dlhá a náročná cesta. Preto sme sa rozhodli riadiť myšlienkou, že každý krok sa ráta a potrebujeme čo najviac zamestnancov, ktorí sa začnú téme minimalizovania odpadov aj vo svojom súkromnom živote venovať. Aj keď sme našu iniciatívu nazvali lesswaste@IBM, už dnes vidíme, že to rozhodne nie je len o odpadoch.

Aké iniciatívy ste už doteraz realizovali?

Našou prvou iniciatívou, ktorá nás naštartovala bolo odstránenie jednorazových plastových pohárov z priestorov kancelárií IBM na Slovensku.

Aktivity, ktorým sa venujeme, rozdeľujeme do dvoch oblastí. Do prvej patria aktivity a projekty spojené prevažne so vzdelávaním a informovaním zamestnancov o eko témach. Ide hlavne o rôzne prednášky, workshopy, eco cinema koncept, organizovanie upratovaní, exkurzií do spaľovne, swapy a podobne.

Do druhej skupiny patria aktivity a projekty spojené s premenou kancelárie na „eco office“, resp. snaha priblížiť sa pojmu “Kancel bez koša”. Okrem odstránenia plastových pohárov sa venujeme ďalším krokom k minimalizovaniu odpadov nielen v priestoroch kancelárií, ale aj na podujatiach IBM. Snažíme sa tiež doriešiť možnosť kompostovania bio odpadu a mnoho iného.

Prečo ste sa rozhodli vyskúšať FoodCycler?

Podľa štatistík až takmer 45% nášho odpadkového koša tvorí bio odpad. V práci trávime pomerne veľa času, často sa tu aj stravujeme, mávame teamové raňajky, občerstvenie formou ovocia a podobne. Bio odpadu vytvoríme v práci teda pomerne veľa. Hľadáme preto možnosti, ako zhodnotiť bio odpad, resp. odpad z jedla, efektívnejšie. Jednou z alternatív, a pre kanceláriu celkom vhodnou, bola aj možnosť vyskúšať si FoodCycler.

IBM team skúša FoodCycler

Aké máte zatiaľ skúsenosti s FoodCyclerom?

FoodCycler sme začali skúšať na jednom z našich IBM oddelení, ktoré má približne 180 zamestnancov v marci tohto roku. Už zo začiatku bolo zrejmé, že FoodCycler bude mať celkom úspech. Po úvodnom zaškolení som si všimla, že niektorí zamestnanci sa vyslovene tešili, keď mohli FoodCycler zapnúť alebo z neho vybrať už hotový substrát.

Aktívnejšie sa do zberu odpadu z jedla zapájala odhadom tak tretina zamestnancov, do starostlivosti o FoodCycler približne 10 z nich. Do kuchynky sme umiestnili aj sklenené nádoby na zber bio odpadu a samozrejme aj nádobu na hotový substrát.

Hotový substrát si berie domov na svoju farmu jedna naša kolegyňa, kde ho používa na prihnojovanie alebo dokonca ako príkrm pre zvieratká. Momentálne, v tejto situácii, keď všetci pracujeme z domu, skúša FoodCycler doma jeden z členov našej lesswaste@IBM iniciatívy a tiež si ho pochvaľuje. 🙂

Čo by ste poradili firmám, ktoré by chceli byť viac zero waste, čiže bez odpadu?

Aby si dávali výzvy. Aby sa nenechali odradiť náročnosťou a zložitosťou niektorých procesov a zmien. Aby si pojem zero waste rozmenili na drobné a postupovali možno po menších krokoch. A tiež aby si v práci našli čo najviac “eko ambasádorov”, ktorí budú pomáhať pri šírení myšlienky zero waste nielen v kancelárii, ale aj v súkromnom živote.

Myslím si, že udržateľnosť a corporate social responsibility by mali automaticky tvoriť súčasť stratégií firiem.

Veronika z IBM a FoodCycler

Rozprávali sme sa s Veronikou Hagovskou, ktorá v IBM pôsobí ako manažérka a zároveň vedie iniciatívu lesswaste@IBM. Ďakujeme, Veronika! A držíme palce IBM na ceste k nulovému odpadu.:-)

Pridaj komentár