
Spokojných zákazníkov, ktorí si užívajú Foodcycler pribúda na Slovensku stále viac. Lenka, majiteľka ekologického eshopu www.ekodoma.sk nás oslovila pred pár mesiacmi, že by chcela domov Foodcycler. Dnes už je Foodcycler čestným členom domácnosti a Lenka nám porozprávala o svojich skúsenostiach. Aké to je mať doma Foodcycler a prečo vlastne založila svoj eshop? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Prečo ste rozbehli e(ko)shop Ekologická domácnosť/ekodoma.sk?
Sú to už roky, odkedy mi začal vadiť konzumný spôsob života, ktorý je momentálne považovaný za normálny a komerčne podporovaný. Nepáčilo sa mi, že vytváram veľa odpadu a produkty, ktoré kupujem, obsahujú všelijaké chemikálie, ktoré nie sú dobré pre moje zdravie a ničia životné prostredie. Začala som sa zaujímať o alternatívy, prírodné a zdravšie výrobky. Postupne som povymieňala svoju kozmetiku, hygienu či prostriedky v domácnosti za v podstate rovnaké, ale ekologické a prírodné a začala tento postup radiť aj rodine, kamarátom a známym. Keď sa ma spokojní s touto radou opýtali, či by som si rovno nechcela otvoriť eko obchod, povedala som si, prečo nie? A založila e(ko)shop, aby sa ostatným hľadali eko alternatívy bežných konzumných produktov pohodlnejšie a jednoduchšie 🙂
Ako vyzerá váš život v ekologickej domácnosti?
Rovnako jednoducho a pohodlne, ako v bežnej domácnosti. Nevrátili sme sa do stredoveku, nemáme odpadu iba za zaváraninový pohár ročne, ani podobné extrémy 🙂 Používame rovnaké produkty ako bežné domácnosti, napríklad perieme v pracom géli, iba si nevyberieme ten chemický koktejl z aktuálnej reklamy, ale ekologický, ktorý rovnako vyperie a prevonia prádlo, iba nám nespôsobí ekzém a neublíži prírode. Poctivo triedime odpad a snažíme sa o jeho redukovanie, najmä nahradzovaním jednorázových produktov za opakovateľne použiteľné a spracovávaním potravinového odpadu. Naša ekologická domácnosť je tak celá založená na uvedomovaní si zodpovednosti za svoj konzumný život. Jeho dôsledky zmierňujeme tak, že používame v domácnosti prírodné a zdravšie alternatívy komerčných produktov, ktoré nezaťažujú životné prostredie.
Aké máte tipy na bezodpadový život?
Doma sa dá jednoducho nahradiť množstvo jednorázových produktov za tie opakovateľne použiteľné, napríklad vymeniť vatové odličovacie tampóny za prateľné, dámske hygienické potreby za menštruačný kalíšok či používať látkové plienky pre bábätko. Ak idem mimo domova, musím si uvedomiť, aké dôsledky budú mať moje činy a pripraviť sa. Ak si zoberiem so sebou fľašu s vodou, nebudem si musieť kúpiť v obchode nápoj v plastovej. Ak budem mať pri sebe vlastnú tašku a vrecká na potraviny, ušetrím pri nákupe jednorázové obaly. Ak sa plánujem vonku najesť, vyberiem si prevádzku, kde zjem všetko a na mieste, aby sa nemuselo nič baliť. Samozrejme nie všetko sa dá bezodpadovo. Preto je potrebné kupovať také veci, ktoré keď sa stanú “odpadom”, dajú sa ďalej použiť na iný účel alebo ako surovina, čiže upcyklovať, recyklovať alebo zhodnotiť.
Prečo ste sa doma rozhodli pre Foodcycler?
Bývam v bytovke v meste a nemám žiadnu možnosť zhodnotenia potravinového odpadu (napr. odvoz bioodpadu alebo komunitné kompostovanie). Uvedomovala som si, že potravinový odpad vlastne nie je odpad, ale cenná surovina vhodná na ďalšie použitie (na kompost, ktorý je cenným prírodným hnojivom). Uvažovala som nad vermikompostérom, ale nakoľko máme teplý slnečný byt, myslím, že by dážďovky u nás neprežili. Navyše mi proces kompostovania vo vermikompostéri prišiel celkom zložitý (napr. udržiavanie správneho pomeru rôznych druhov odpadu). Dlho som túžila po elektrickom kompostéri, ale jeho cena je privysoká, je vhodný skôr pre nejaké gastro prevádzky.
Preto som bola nadšená, keď som objavila Foodcycler.

Aké máte s Foodcyclerom skúsenosti?
Iba tie najlepšie! Je to presne to, čo som hľadala – v podstate elektrický kompostér vhodný pre bežnú domácnosť, za normálnu cenu (ako bežné spotrebiče napr. kávovary). Jeho použitie je úplne jednoduché, ja iba zapnem jeden gombík a on sám a rýchlo spracuje potravinový odpad. Z plného vedierka zostane naozaj iba maximálne štvrtinka obsahu – hotového substrátu. Nevyžaduje si nejakú väčšiu údržbu, občas ho pretriem, vyčistím kýblik a keď bude treba po nejakom čase vymením filtre.
Aký problém pomohol vyriešiť vám?
Najmä ten psychický, nakoľko už nemám výčitky svedomia z plytvania cennými surovinami 🙂 Taktiež už doma nemusíme vynášať poloprázdny kôš so zmiešaným odpadom, pretože nám v ňom nič nehnije a nesmrdí.
Na čo všetko Foodcycler používate a ako vyzerá jeho bežná prevádzka?
Do Foodcyclera hádžem 99% môjho kuchynského odpadu, či už šupky z varenia, ohryzok z jablka, alebo nezjedené okraje z pizze. Postupne napĺňam jeho kapacitu, niekedy je to aj v priebehu dňa, inokedy zbieram odpad 2-3 dni. Zapínam ho najmä na noc. Ráno si potom nájdem hotový substrát, ktorému sa poteším. Tento si ho zbieram do štýlového uzatvárateľného vedra, ktoré som si na tento účel prikúpila a keď sa naplní, odnesiem substrát do prírody, alebo ho ponúknem kamoške na pohnojenie záhradky.
Komu by ste doporučili Foodcycler?
Všetkým domácnostiam, ktoré produkujú potravinový odpad a nemajú možnosť jeho zúžitkovania (napr. klasickým kompostovaním na záhradke), alebo si chcú tento proces vďaka modernej dobe uľahčiť.

Rozprávali sme sa s Lenkou Végh, majiteľkou eshopu ekodoma.sk. Ďakujeme za rozhovor a prajeme krásne dni s rodinkou.:-)
Páči sa vám Foodcycler? Objednajte si ten svoj tu: