Zero waste aj v potravinách, časť druhá: zredukovať

Takto vyzerá zredukovaný zero waste substrát od FoodCycler

Premýšľate o tom, či byť alebo nebyť zero waste? Druhým pravidlom v tomto životnom štýle je podľa inšpirátorky Bey Johnson redukovanie. Redukovanie čiže aj znižovanie spotreby považujeme za celkom radikálnu zmenu v našom chovaní a prekvapuje nás, aké má široké uplatnenie na akúkoľvek oblasť života. Tento krok vám doslova zmení život k lepšiemu. Pozrite sa s nami ako na to.

Radi sa obklopujeme vecami

Predstavme si naše typické ráno. Vstaneme, presunieme sa do kuchyne a začneme pripravovať raňajky. Otvoríme chladničku a pozrieme sa, čo tam je. Na jednej poličke sú jogurty – neochutený, jahodový, čučoriedkový, na druhej poličke šunka pražská a kuracia, syr tvrdý ementál a roztierateľný, maslo a margarín. Celkom pravdepodobne aspoň osem možností. Z rôznych dôvodov. Niečo chutí mne, partnerovi alebo deťom. Niečo bolo v akcii. A hneď ráno po zobudení nás čaká prvá výzva – z týchto 8 možností vybrať jednu. Došlo na chlieb – tousty alebo hrianky? Uff, ďalšia možnosť. Okej, hrianky. Ešte nápoj. Otvoríte skrinku a tam trónia aspoň tri druhy čaju (ale pravdepodobne je ich dvakrát toľko, lebo dozadu skrinky nie je vidieť), Caro a káva. Dnes padne rozhodnutie na čierny čaj. S mliekom alebo bez? Asi bez, nie sme v Anglicku. Tak dnešné ráno by bolo hotové…. Vlastne nie, ešte sa treba obliecť. Spočítali ste už, koľko tričiek sa nachádza vo vašej skrini a koľko z nich nosíte viac ako raz za týždeň? Životný štýl zero waste nám ponúka jednoduché riešenie.

Naozaj to všetko potrebujem?

Poďme si to rozobrať. V zásobe máme 3 jogurty, dve šunky, dva syry, asi 5 nápojov, dva spotrebiče prakticky na ten istý účel a veľmi veľa tričiek.  Aké by bolo vaše ráno iba s jedným jogurtom, jednou šunkou, jedným druhom čaju a iba s hriankovačom?  Ja by som mala viacej času a menej stresu hneď ráno, viac miesta v hlave na to, aby som si všimla východ slnka a ako bonus menej diskusií o raňajkovom menu s rodinnými príslušníkmi.

Keď začneme rozširovať tento pohľad napríklad na celú kuchyňu, zistíme, že väčšinu vecí tam máme pre každý prípad alebo na výnimočnú príležitosť. Napríklad odstredivka na šalát, dva druhy mixéru, liatinový hrniec, servírovacie podnosy, výrobník rastlinného mlieka (ja mám dva!), 4 panvice, 10 hrncov – na cestoviny, na zeleninu, na guláš. Pozrite sa, čo tam máte vy. A teraz sa na každú jednu vec spýtajte – koľko krát som to za posledný mesiac použila? Ak ani raz, tak túto vec pravdepodobne už nepotrebujete. To, čo nepotrebujete, môžete darovať alebo zdieľať s rodinou či susedmi. Napríklad servírovacie podnosy na rodinné oslavy sú ideálne na zdieľanie. Teda pokiaľ radšej nebudete improvizovať a servírovať priamo z hrnca alebo pracovnej dosky. Svojich návštevníkov tým síce prekvapíte, ale o to väčší a krajší bude ich zážitok z vašej oslavy.

Zero waste prístup nám pomôže neutrácať na zbytočnosti

Ďalším nečakaným spôsobom ako zredukovať svoju spotrebu je nenechať sa ovplyvniť médiami, reklamami a nenakupovať pre zábavu. Cieľom výrobcov je motivovať vás k nákupu sľubom nejakého pocitu napríklad atraktívnosti alebo starostlivosti. Ak sa vám podarí identifikovať príčinu túžby niečo si kúpiť – teda aký pocit očakávam, keď si tú vec kúpim, tak zistíte, že buď si ten pocit viete obstarať zadarmo, alebo že už sa tak cítite aj bez tej veci. A začnete si všímať, ako málo (ak vôbec nejaké) ďalšie materiálne veci potrebujete. A o koľko lepšie sa cítite v čistej vypratanej zorganizovanej kuchyni, alebo pred nezapratanou skriňou. Menej je naozaj viac. Menej vecí vytvára menší odpad.

Vždy to bude kompromis medzi tým, čo chcem a čo si naozaj kúpim. No pri pravidelnom prehodnocovaní si nezapraceme život a svet vecami a ostane tam viac voľného miesta na skutočné žitie.

Kde začať, keď chcem byť zero waste

Niekedy sa stane, že tento krok príde sám od seba, lebo k nemu dospejeme prirodzeným vývojom. Inokedy sa udeje nejaká udalosť, ktorá tieto zmeny naštartuje. My sme sa k tomuto prístupu prepracovali z opačného konca. Začali sme spracovávať potravinový odpad s FoodCycler, čím sme zlikvidovali mokrý odpad v koši. Následne sme zlepšili triedenie obalov, keďže to už bolo možné, lebo všetko čo v koši ostalo, bolo suché. A keď sme dokončili redukciu v kuchyni, tak sme sa rozhodli, že chceme pokračovať aj v ďalších oblastiach života. Lebo neplytvanie nám dáva lepší pocit zo života.

Chcete začať s riešením FoodCycler? Tu sa dozviete viac.

Pridaj komentár